Hansalaisopiston kesäkoulun kolmas tapahtuma ottaa käsittelyyn hakukonenäkyvyyden. Onko pienen yrittäjän todella mahdollista päästä Google-haun etusivulle? Jopa viidessä minuutissa? Kyllä on. Vilkaise alla oleva video, mikäli haluat todisteita.
Torstaina 4.8.2011 klo 14.00 Hatanpään puistossa kerromme, miten sinäkin voit päästä samaan.
Lisää lukemista:
« « Me suomalaiset
Miksi Tuplaamo.fi ei putoa? » »




Tärkeintä ei ole etusivulla oleminen sinällään, vaan se että millä sanalla siellä ollaan.
Jos on etusivulla sanalla/sanoilla joilla ei haeta, niin mitä iloa siitä kellekkään on.
Tässä on muutamia asioita, jotka sekoittavat pakkaa, eikä asia ole välttämättä niin yksinkertaista kuin video antaa ymmärtää.
Ensinnäkin google huomioi omia surffailuja ja hakuja. Tämä saattaa nostaa omaa sivustoa hakutuloksissa. Tämän johdosta itse pyrin tarkistamaan tuloksia mahdollisimman monesta paikasta, eri koneilta.
Toisekseen tuplaamo.fi saanee linkkejä webistä ja omaa varmaankin ihan hyvän pagerankin (oli sillä merkitystä tai ei, ei keskustella siitä nyt), eli tuplaamo.fi on googlen mielestä luotettava ja “iso” osoite. Toki tiheä bloggailukin nostanee arvostusta. Tämän kaiken johdosta teidän bloggaukset päätyvät myös hakutuloksiin nopeasti.
Nyt jos pekan auto & korjaamo optimoi sivujansa, jotka ovat olleet alkeelliset ja koskemattomat jo vuosia, ei optimoitujen sivujen nostaminen olekaan enää muutaman minuutin juttu.